Wsparcie
Wsparcie edukacyjne osób z dysleksjÄ…
​
Każdy uczeÅ„ jest inny i potrzebuje indywidualnych rozwiÄ…zaÅ„. W przypadku uczniów z dysleksjÄ… jest to jeszcze ważniejsze. Do efektywnego wspierania osób z dysleksjÄ… niezbÄ™dna jest Å›wiadomość ich potrzeb oraz praktyczna wiedza, jak pomóc. Istotne jest stworzenie indywidualnego planu wsparcia, który uwzglÄ™dnia jego adekwatny rodzaj.
Wsparcie edukacyjne oznacza:
-
Zapewnienie racjonalnych adaptacji podczas zajęć i egzaminów.
-
Równe wymagania. Bardzo istotne jest oczekiwanie od uczniów z dysleksjÄ… i bez dysleksji tego samego poziomu wiedzy. Na rynku pracy posiadanie solidnej edukacji jest kwestiÄ… kluczowÄ…. Brak wymagaÅ„ jest niesprawiedliwy dla osób z dysleksjÄ… i może uczynić wiÄ™cej szkody niż pożytku.
-
Nauczanie umiejÄ™tnoÅ›ci uczenia siÄ™ – jak skutecznie czytać, pisać i robić notatki.
​
​
Wsparcie emocjonalne osób z dysleksjÄ…
​
Brak wsparcia, niepowodzenia edukacyjne, niska samoocena mogÄ… być przyczynÄ… zaburzeÅ„ zachowania i dalszych problemów w szkole. Skutkiem może być niekompletna edukacja i później niska jakość życia.
Na wsparcie emocjonalne mogą składać się następujące elementy:
-
Rozumienie przyczyn bÅ‚Ä™dów i niepowodzeÅ„, kreowanie Å›rodowiska, w którym popeÅ‚nianie bÅ‚Ä™dów jest częściÄ… procesu uczenia siÄ™.
-
Dyskrecja. Wskazywanie bÅ‚Ä™dów na osobnoÅ›ci, nigdy na forum klasy, brak przymusu czytania publicznego.
-
Wymagania. Po udzieleniu odpowiedniego wsparcia ważne jest oczekiwanie wykonania konkretnej pracy.
-
Pomoc i wskazanie gdzie znaleźć pomoc. Oznacza to gotowość do wsparcia, jest rezultatem rozumienia trudności i wiedzy o możliwościach pomocy.
-
Podnoszenie pewnoÅ›ci siebie poprzez stwarzanie okazji doÅ›wiadczenia sukcesów i dawanie pozytywnej informacji zwrotnej.
​
​
Wsparcie technologiczne osób z dysleksjÄ…
​
Istotne jest wspieranie technologiczne na następujących poziomach:
-
Znajomość prostych rozwiÄ…zaÅ„ czyni pracÄ™ przy komputerze Å‚atwiejszÄ… (np. „Ctrl+” powiÄ™ksza tekst). Korzystne jest, jeÅ›li nauczyciel i pracodawca znajÄ… takie rozwiÄ…zania i dzielÄ… siÄ™ nimi.
-
Pozwolenie na używanie technologii wspierajÄ…cych podczas pracy, nauki i egzaminów (np. opcji sprawdzania pisowni); czyli narzÄ™dzi dla ucznia i pracownika.
-
Korzystanie z technologii podczas nauczania (tablica multimedialna, prezentacje zawierajÄ…ce obrazy, filmy) i z zarzÄ…dzaniu (lista mailingowa, wspólny terminarz online, Dropbox do przekazywania plików); czyli używanie narzÄ™dzi dla menedżera i nauczyciela.
-
Doradzanie różnych wyborów (technologie różniÄ… siÄ™ na wielu poziomach, np. ustawieniami, interfejsem, cenÄ…) i dobrze jest pozwolić osobie z dysleksjÄ… dokonać wyboru.
-
Zapewnienie treningu prowadzonego przez eksperta, który zademonstruje jak używać wspierajÄ…cych programów lub sprzÄ™tu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Badania wykazujÄ…, że bez tego technologie rzadko sÄ… używane efektywnie.
​
​
Wsparcie zawodowe osób z dysleksjÄ…
​
Dysleksja nie mija wraz z ukoÅ„czeniem szkoÅ‚y. Wprawdzie wiele problemów znaczÄ…co siÄ™ zmniejsza na skutek stosowanych strategii kompensujÄ…cych, ale wsparcie w miejscu pracy jest wciąż potrzebne. Pomocne bÄ™dzie opracowanie indywidualnego planu wsparcia, uwzglÄ™dniajÄ…cego jego rodzaj.
Wsparcie zawodowe oznacza:
-
Dbanie o to, by Å›rodowisko byÅ‚o przyjazne osobom z dysleksjÄ…; ważne jest fizyczne otoczenie (np. ciche miejsce do pracy) i atmosfera (gdzie bÅ‚Ä™dy traktuje siÄ™ jako rzecz naturalnÄ…, która zdarza siÄ™ w pracy)
-
Wyposażenie pracowników w umiejÄ™tnoÅ›ci i sprzÄ™t, które pozwolÄ… im na niezależność, która jest warunkiem efektywnoÅ›ci i satysfakcji z pracy.
-
Pozwolenie pracownikom na używanie technologi (sprzętu i oprogramowania) pomagającego im w pracy.
-
Organizowanie szkoleÅ„ i zatrudnienie ekspertów uczÄ…cych siÄ™ jak być lepiej zorganizowanym i zachować równowagÄ™ miedzy pracÄ… i życiem rodzinnym.
​
​
​
Linki:
​
Europejskie Towarzystwo Dysleksji
​